Drzwi przesuwne są wysoce funkcjonalne, więc znajdą swoje zastosowanie w każdym pomieszczeniu w domu. Niektórzy zamiast do pokoju, stosują takowe również do szafy i nic w tym dziwnego. Rozwiązanie to cechuje się bezpieczeństwem oraz minimalną ilością zajmowanego przez nie miejsca. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję, należy zamontować ogranicznik. Czy można zamocować go samodzielnie i czy jest to trudne? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Co będzie potrzebne do montażu stopera w drzwiach pokojowych w Warszawie?

Podczas instalacji przesuwanych drzwi do pokoju w Warszawie, nie może obejść się bez ograniczników, które pełnią dwie, bardzo istotne funkcje. Stopery te ograniczają swobodną odległość otwierania drzwi oraz blokują ich samoczynne otwieranie się w przypadku wykrzywienia. Oznacza to, że montaż pozycjonerów to obowiązkowa czynność, jeśli mowa o skrzydłach przesuwnych. Ich brak skutkuje zbyt mocnym zakresem możliwości otwarcia drzwi, a co za tym idzie – uszkodzeniami mechanicznymi, czy ocieraniem ścian.

Jak zamontować takie stopery do przesuwnych drzwi na wymiar w Warszawie?

Montaż pozycjonerów nie jest z reguły trudnym zadaniem. Wymaga jedynie posiadania kilku podstawowych narzędzi, które każdy majsterkowicz posiada w domu. Zalicza się do nich wkrętarka, miarka, dzięki której można odmierzyć odległość potrzebną do prawidłowego zamontowania pozycjonerów oraz ołówek, za pomocą którego możliwe będzie oznaczenie odpowiednie miejsce. Stoper do toru górnego to niewielki kawałek blaszki, którą należy wkleić lub przymocować wkrętami, zależnie od zaleceń producenta. Pozycjoner trzeba przymierzyć do miejsca, w którym ma się znajdować, a następnie go przytwierdzić. Po bokach elementu należy również umieścić po jednym lub kilku wkrętach, tak aby ustabilizować całą konstrukcję. W sklepach jednak można również znaleźć stoper do toru dolnego, który znacznie różni się montażem od wariantu mocowanego w torze górnym. Jak więc takowy zamontować? Jeden pozycjoner podlega pod jedno skrzydło drzwi przesuwnych.

Montaż przesuwanych drzwi do pokoju – Warszawa

montaż drzwi wewnętrznych

W porównaniu do stopera górnego, taki montaż nie wymaga wkrętów ani wiercenia. Po prostu instaluje się go w torze dolnym, zapobiegając samoczynnemu rozsuwaniu się skrzydeł. Który sposób jest optymalniejszy? Nie da się tego określić, w którym przypadku pozycjoner będzie lepiej pełnił swoją funkcję. Z uwagi na uniwersalność i łatwość montażu, z reguły częściej wybierane są stopery toru dolnego. Montaż pozycjonerów to stosunkowo proste zadanie, jednak nie wszyscy dadzą radę wykonać je samodzielnie. Mimo małych wymagań sprzętowych należy wspomnieć, że podczas montażu liczy się niebywała precyzja. Wystarczy mała pomyłka o 2 mm, aby zepsuć cały montaż. Sprawi to, że drzwi nie będą otwierać się do końca, otwierać się samoczynnie lub ze zbyt dużym oporem. Warto skorzystać z usług fachowców mających doświadczenie w montażu elementów systemów ruchomych. Często taka usługa dołączona jest do zakupu, czasami jednak trzeba dopłacić symboliczną sumę. Zastosowanie hamulca pomoże zachować skrzydła w idealnym stanie tak, aby służyły przez wiele lat – warto o tym pamiętać w przypadku wymiany drzwi wewnętrznych w Warszawie.

Podczas kiedy decydujemy się na nowe przesuwne drzwi na stare futryny w Warszawie, stopery są elementem obowiązkowym. Bez nich drzwi będą wadliwie zamontowane. Samoczynnie otwierające się drzwi mogą przysporzyć sporo stresu oraz przyczynią się do szybszej eksploatacji zastosowanych w mechanizmie elementów.

Cena pozycjonerów jest stosunkowo niska, w porównaniu do tego, jakie straty może przynieść ich brak. Nieobecność stoperów skutkuje obijaniem drzwi o okoliczne ściany poprzez zbyt duży zakres ich ruchu. Dodatkowo naraża to skrzydła na uszkodzenia mechaniczne, co generuje znacznie wyższe koszty niż zakup elementów ochronnych. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas montażu drzwi wewnętrznych w Warszawie do starych futryn? Zapraszamy do poprzedniego tekstu!