Można powiedzieć, że drzwi do starych futryn wiążą się z ograniczonym wyborem. Nic bardziej mylnego. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości aranżacyjnych. Nie tylko różnorodność kolorystyczna, ale także szeroki wybór wzorów sprawia, że dopasowanie nowych drzwi na starą futrynę do własnego gustu jest banalnie proste. Jednak instalacja ich na własną rękę – zwłaszcza, gdy mieszkasz w starym bloku – może sprawić więcej problemów, aniżeli korzyści. Dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy montażu nowych drzwi do starych futryn, aby można było zrobić to bez najmniejszego problemu w pojedynkę. Zapraszamy.

Jak zamontować nowe drzwi na stare futryny?

Aby nowe drzwi mogły zawisnąć, aktualne muszą zostać zdjęte. W większości przypadków drzwi pokojowe lub łazienkowe wystarczy ściągnąć z zawiasów. Jednak pozbycie się starych futryn to problematyczne, czasochłonne i przede wszystkim o wiele droższe przedsięwzięcie. Na szczęście nie trzeba ich zdemontowywać, aby cieszyć się nowym wyglądem pomieszczenia. Poniżej znajduje się kilka kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy instalacji drzwi do starych futryn. Od szczegółowych pomiarów zależeć będzie ich najlepsza izolacja oraz szczelność akustyczna. Pomiar powinien odbyć się rano, przy odpowiednim naświetleniu, w celu uniknięcia potencjalnego niedopatrzenia, które mogłoby rzutować na wybranie nieodpowiedniego modelu drzwi.

  • 1. W pierwszej kolejności niezbędna jest ocena tego, czy stara futryna w ogóle będzie zdawała jeszcze egzamin. Znaczące zniszczenia mogą uniemożliwić montaż nowych drzwi na stare futryny.
  • 2. Następnie należy sprawdzić szerokość felcu. To nic innego, jak przestrzeń, która umożliwia zainstalowanie drzwi w futrynie. To również istotny element, ponieważ rozmiary i w tym przypadku mogą się różnić pomiędzy wcześniejszym a nowoczesnym budownictwem.
  • 3. Sprawdź także wysokość oraz szerokość ościeżnicy. Zdarzyć się może, że otwory są niższe lub węższe niż te, które są aktualnie na rynku. Mowa o klasycznym rozmiarze 90 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Aby poprawnie zmierzyć te dwa parametry, należy sprawdzić je bez uwzględniania listew wykończeniowych. W ten sposób uzyska się pewność, że drzwi łazienkowe lub pokojowe zostaną idealnie dopasowane, co wpłynie na ich funkcjonalność.

Zalety montażu drzwi na stare futryny

W pierwszej kolejności mowa tutaj o oszczędności czasu, a także pieniędzy ze względu na brak konieczności rozmontowywania futryny. Dzięki temu niepotrzebne są specjalistyczne narzędzia, których zakup generuje dodatkowe koszty. Kolejnym atutem instalowania drzwi do pokoju lub innego pomieszczenia jest możliwość przeprowadzenia montażu samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowców. Ostatnim plusem jest dopasowanie nowych drzwi do ościeżnicy, niezależnie od jej wymiarów oraz krzywizn. Modele dostępne w większości marketów budowlanych nie są bowiem przystosowane do wyjątkowych sytuacji, np. wypukleń lub ubytków we framudze.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Istnieje także inne rozwiązanie problemu starych i nieestetycznych futryn, a mianowicie nakładka, której zakup nie zrujnuje portfela. Dzięki niej można posiadać nie tylko nowe drzwi, ale także odświeżony wygląd futryn bez konieczności ich demontowania. Jednak warto wiedzieć, że nałożenie takiej nakładki zmniejszy światło przejścia o około 3-4 cm. Całość – czyli pomiar oraz montaż – nie trwa dłużej niż jeden dzień roboczy. Dzięki temu unika się przedłużających się prac, sprzątania, a także konieczności usuwania starych, nieeleganckich ościeżnic. Wszystko to dostępne również do otworów o nietypowych wymiarach.

Montaż drzwi na starych futrynach można zrealizować na własną rękę. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach z dokładnym pomiarem, może skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Decydując się na instalację naszych warszawskich drzwi na wymiar, można mieć pewność, że cały proces odbędzie się bezproblemowo, ekonomicznie oraz szybko. W przypadku nieregularnych wymiarów zawsze można skorzystać z usługi wykonania ościeżnicy na zamówienie.