Dobrze dobrany zamek do drzwi zewnętrznych, to absolutna podstawa do poczucia bezpieczeństwa. Nie ma znaczenia, czy jest to dom, biuro, firma czy sklep. Obecnie na rynku dostępne są przeróżne typy i modele, które uwzględniają rozwiązania konstrukcyjne drzwi wielu producentów. Trzeba w takim razie dokonać trafnego wyboru, podczas wstawiania nowych drzwi w stare futryny. Jakie zatem są rodzaje zamków do drzwi wejściowych? Opowiemy sobie o tym w tekście.

Jakie są rodzaje zamków do drzwi wejściowych w Warszawie?

Pierwszą ważną informacją, jest fakt, iż jednym z najważniejszych aspektów dzielących zamki do drzwi zewnętrznych na stare futryny na rodzaje, jest sposób ich montażu. Klasyfikują się one na dwa typy – zamki wpuszczane wielopunktowe oraz nawierzchniowe.

Zamki wpuszczane charakteryzują się tym, że są montowane wewnątrz skrzydła. Posiadają one zatrzask uruchamiany kluczem lub obrotem klamki. Dzielą się one na wewnętrzne, czyli niewidoczne po montażu oraz podklamkowe, czyli jak nazwa wskazuje, montowane poniżej klamki.

Zamki wielopunktowe, czyli te nazywane również skrzynkowymi. Są to zamki posiadające kilka rygli. Oznacza to, że zamykają się w kilku punktach, za pomocą jednego klucza. Dzięki temu są znacznie trudniejsze do sforsowania.

Zamki wierzchnie, czyli te, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie drzwi wejściowych. Z zewnątrz zamyka się je kluczem, a w środku zazwyczaj gałką lub zasuwką. Są często polecane również do cienkich skrzydeł w momencie, gdy zamek wpuszczany się w nich nie zmieści.

Zamki centralne i pomocnicze w drzwiach zewnętrznych na wymiar w Warszawie

wymiana drzwi zewnętrznych

Zamki, które montuje się tylko i wyłącznie w drzwiach wejściowych również można podzielić na dwa typy. Są to centralne oraz dodatkowe. Zamek główny jest montowany w środku skrzydła. Obsługuje on wiele punktów ryglowania po całym obwodzie drzwi. Wysuwają się one w kilku różnych kierunkach. Najlepsze modele posiadają co najmniej 8 rygli. Zamki centralne instaluje się fabrycznie, jednak niektóre modele drzwi na zamówienie w Warszawie oferują możliwość samodzielnego montażu, jednak w większości przypadków ryglują one drzwi tylko w jednym punkcie. Zamki dodatkowe, czyli pomocnicze montuje się zazwyczaj na skrzydle. Przy jego wyborze, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, tj. kierunek otwierania drzwi, grubość skrzydła, czy konstrukcja drzwi zewnętrznych na wymiar w Warszawie.

Zamki elektromechaniczne

Zamki elektroniczne również dzielą się na kilka rodzajów. Mogą być zamykane i otwierane na przeróżne sposoby, jednak wszystkie mają wspólny mianownik – nie wymagają użycia tradycyjnego klucza. Spośród nich wyróżnia się 4 typy:

  • otwierane na kartę zbliżeniową lub chip,
  • biometryczne, czyli te na odcisk palca,
  • otwierane poprzez aplikację na smartfonie,
  • na kod PIN, wpisywany za pomocą klawiatury tzw. elektroniczny zamek szyfrowy.

Po przyłożeniu karty lub wpisaniu kodu impuls elektryczny zwalnia blokadę i można drzwi otworzyć tradycyjnie – za pomocą klamki. Wiele modeli drzwi oferuje kilka takich opcji do wyboru. Warto dodać, że oprócz wymienionych powyżej nowoczesnych rozwiązań, mechanizmy wyposażone są w opcję awaryjnego otwierania zwykłym kluczem, na wypadek usterki zasilania mechanizmu. Warto również wspomnieć, że zamki obsługiwane przez sieci Wi-Fi lub bluetooth to zamki online, a te otwierane gadżetami są offline. Zamki bez podłączenia do sieci często wykorzystuje się w urzędach, biurach, a nawet domach. Zamknięcia online najczęściej występują w hotelach, ponieważ umożliwiają one otwarcie drzwi z poziomu recepcji. Dzięki temu blokady mogą zostać zwolnione wszystkie na raz, co ma ogromne znaczenie w przypadku zagrożenia pożarowego.

Podczas montażu drzwi zewnętrznych w Warszawie, warto zastanowić się, które z tych rodzajów zamków będą najodpowiedniejsze do domu. Z całą pewnością składa się na to wiele czynników, w tym budowa konkretnego modelu drzwi, budżet oraz to, jak duża jest szansa na włamanie. Im lepszy zamek, posiadający większą ilość rygli – tym większe bezpieczeństwo zapewnia. W przypadku wymiany drzwi zewnętrznych w Warszawie warto wybrać produkt, który będzie skuteczny i bezpieczny, w końcu taka jest rola zamka – chronić dostęp do konkretnego miejsca.