W dzisiejszych inflacyjnych czasach wiele osób szuka tańszych opcji remontowania domu. Jedną z nich jest wstawienie drzwi do starych futryn. Jest to bardzo kusząca opcja, ponieważ cały proces przebiega nadzwyczaj łatwo, ponadto bez wydatku dodatkowych pieniędzy na wymianę ościeżnic. W dzisiejszym blogu opowiemy sobie, dlaczego warto rozważyć montaż drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych na stare futryny w Warszawie i podpowiemy, o czym warto pamiętać.

Jakie korzyści niesie za sobą montaż drzwi do starych futryn?

Drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne to – oprócz okien – bez wątpliwości najrzadziej wymieniane elementy w naszych domach oraz mieszkaniach. Czasem jednak okazuje się to niezbędne, gdyż skrzydła są uszkodzone, nie pasują do nowej aranżacji wnętrza lub po prostu widać na nich ślady wieloletniego użytkowania. W niektórych przypadkach wymiana skrzydła drzwiowego wraz z futryną nie jest konieczna. Wielu fachowców jest w stanie osadzić nowy model na starej futrynie, co pozwala szybciej zakończyć niedogodności związane z pracami remontowymi.

Nowe skrzydła w starych futrynach to przede wszystkim oszczędność czasu. W przypadku zatrudnienia fachowca, cały proces może zająć nawet mniej niż godzinę. Zamontowanie drzwi w starych futrynach jest również znacznie tańsze, niż wymiana ościeżnicy. Warto również wspomnieć, że w ten sposób unika się zabrudzenia mieszkania i innych niechcianych skutków remontu.

Co warto wiedzieć przy montażu drzwi wejściowych w Warszawie?

Zabierając się za wymianę drzwi na nowe i montaż skrzydła na starych futrynach, musimy przeprowadzić kilka niezbędnych prac, które pozwolą nam na skuteczne działanie. Z reguły nowy model nie jest dopasowany do starej futryny – warto więc poprosić fachowca, aby dokonał niezbędnych modyfikacji. Jeśli nie jesteśmy w stanie dokonać dopasowania samodzielnie, kompetentna osoba zrobi to szybko i sprawnie. Co więcej, zatrudnienie w tym przypadku specjalisty jest naprawdę opłacalne. Jeśli jednak zdecydujemy się na wymianę drzwi na nowe na własną rękę i pozostawienie starych futryn, warto zapytać o radę kogoś z doświadczeniem. Zdarza się, że poświęcony czas, nieprzewidziane trudności i wygenerowane koszty nie są współmierne do efektu i bardziej opłacalna będzie wymiana całej stolarki drzwiowej. Warto również skrupulatnie określić stan starych futryn. Uszkodzone, niespełniające swojej funkcji egzemplarze należy bezwzględnie wymienić na nowe. Taka rozchybotana futryna nie będzie w stanie wytrzymać obciążenia, w efekcie czego może uszkodzić się jakiś element stolarki drzwiowej. Sprawdzić należy również szerokość felcu, czyli wcięcia, które umożliwia nam dokładne umieszczenie drzwi w ościeżnicy.

Przede wszystkim trzeba również pamiętać o zmierzeniu otworu drzwiowego. Najpopularniejszy wymiar drzwi to 90cm na 200cm, jednak modele na rynku są dostępne w wielu wariantach. Czasem nawet zamawia się egzemplarze docinane na wymiar dopasowane do konkretnych futryn, więc ich szerokość może być różna. Kolejnym istotnym aspektem wymiany drzwi zewnętrznych w Warszawie jest szerokość felcu. By móc założyć nowe skrzydła do starych futryn, wszystkie elementy muszą być koniecznie dobrze dopasowane. Dotyczy to również felcu, czyli tak zwanego wrębu. Zezwala on na umieszczenie drzwi w ościeżnicy, więc jego szerokość musi być absolutnie dobrze dopasowana. Starsze modele posiadają wcięcie o szerokości 20mm, a nowsze zaś już 25mm. Warto również pamiętać o estetyce. Montaż drzwi wejściowych w Warszawie na stare futryny powinien w końcu przynieść pożądane efekty wizualne. Na rynku dostępne są różne modele skrzydeł, które z pewnością dopasują się do różnych stylów wnętrzarskich.

Nie za każdym razem dobranie skrzydeł do starych ościeżnic będzie proste. Może zaoszczędzić nam sporych kosztów i wiele pracy, jednak nie zawsze jest to najlepsze wyjście z sytuacji. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór ościeżnicy metalowej i pomalowanie jej tak, aby pasowała do całości lub kupno egzemplarza w modnej kolorystyce.