Wiatrołap to pomieszczenie wejściowe do budynku, zwane przedsionkiem, którego głównym celem jest ochrona przed wiatrem oraz utrzymanie ciepła w domu. Ze względu na to, że pokój ten zazwyczaj znajduje się przed wejściem do głównego pomieszczenia mieszkalnego lub holu, jest pierwszą widoczną przestrzenią po przekroczeniu progu. Aby wiatrołapy spełniały funkcje estetyczne oraz termiczne, ważny jest odpowiedni dobór drzwi zewnętrznych, które można stworzyć na zamówienie w celu montażu na stare futryny. Jaki model sprawdzi się najlepiej? O tym w dzisiejszym wpisie.

Samodzielny czy fachowy montaż drzwi wejściowych?

Montaż drzwi zewnętrznych na stare futryny oferuje wiele warszawskich firm, ponieważ ich samodzielna wymiana nie zawsze jest intuicyjna. Może być też niewykonalna w sytuacji, jeśli wybrany model ma niewłaściwie dobraną szerokość felcu. O tym przeczytasz w tym wpisie. Czasem konieczne jest wykonanie drzwi zewnętrznych na wymiar. Zamówienie można złożyć w Warszawie, Poznaniu czy też innych miastach zrzeszających fachowców. Zdemontowanie starej futryny często jest czasochłonne i nieopłacalne, więc naprzeciw temu firmy proponują wymianę drzwi wejściowych do domów bez konieczności zakupu nowej framugi. Dzięki szerokiej gamie modeli do wyboru można idealnie dobrać design produktu do wiatrołapu.

Jak dobrać design drzwi wejściowych do architektury?

Styl wykonania, wzór, a także rodzaj użytych materiałów to najważniejsze punkty odniesienia przy wyborze właściwego modelu drzwi wejściowych do domów. Obecnie odchodzi się od przestrzegania zasady, że ich kolor musi perfekcyjnie pasować do tonacji okien. Zaleca się za to dobór do stylu architektonicznego, zamieszkałego budynku. Dla przykładu białe, szare i czarne drzwi wejściowe pasują do domów nowoczesnych. Na zamówienie specjaliści mogą wyposażyć takie modele w przepiękne przeszklenia. Z kolei klasyczna stolarka drzwiowa służy doskonałej aranżacji domów tradycyjnych. Takie drzwi zewnętrzne na wymiar czy też dostępne od ręki bardzo często wyróżnia sztukateria oraz gzyms w atrakcyjnej odsłonie.

Kolorystyka ścian wiatrołapu a drzwi wejściowe

Po wymianie drzwi zewnętrznych do starych czy też nowych futryn warto pomyśleć o aranżacji wiatrołapu. Jasne kolory powiększą optycznie tę przestrzeń oraz nadadzą lekkości. Można zdecydować się też na biały sufit. Wtedy przedsionek wyda się bardziej przestronny. Jasne kolory tego wnętrza pozytywnie wpłyną też na komfort przebywania, a ma to kluczowe znaczenie przy decyzji o montażu drzwi zewnętrznych. Są one masywniejsze i tym samym cięższe wizualnie, przez co ich zestawienie z niekontrastującymi, ciemnymi odcieniami ścian może zacieśnić optycznie wnętrze wiatrołapu. Warto postawić na kolory, dzięki którym drzwi zewnętrze montowane na stare, jak i nowe futryny staną się doskonale widoczną, swoistą ozdobą przedsionka.

Drzwi wejściowe do domów a utrzymanie ciepła w przedsionkach

Aby drzwi zewnętrzne na stare bądź też nowe futryny utrzymywały ciepło w wiatrołapach, muszą być wykonane z solidnych, trwałych i szczelnych materiałów. Wyłącznie takie modele zapobiegną przedostawaniu się wilgoci i podmuchów wiatru do wnętrza, co też pozytywnie wpłynie na generowanie oszczędności. Drzwi wejściowe to zakup na długie lata, warto więc wybrać odpowiedni model z pomocą eksperta. Specjalista renomowanej firmy z pewnością zaproponuje estetyczny produkt o wysokich parametrach termicznych. Przy wymianie drzwi zewnętrznych należy też zadbać o bezpieczeństwo. W tym zakresie sprawdzą się modele wyposażone w mocne zawiasy, uniemożliwiające wyjęcie skrzydła z ościeżnicy.