zSamodzielne wstawianie drzwi wewnętrznych może wydawać się trudnym zadaniem, ale z odpowiednimi narzędziami i wskazówkami jest możliwe do wykonania dla laika. Ważna jest również kolejność działań. Z tego względu o tym, co jest potrzebne do montażu drzwi i jak go zrealizować mówimy w dzisiejszym wpisie.

Co jest potrzebne do montażu drzwi wewnętrznych?

Montaż drzwi wewnętrznych wymaga przygotowania narzędzi.
Oto najważniejsze z nich:Nowe drzwi wewnętrzne

  • Nowe drzwi wewnętrzne
  • Ościeżnica (futryna)
  • Poziomica
  • Młotek i gwoździe
  • Wkrętarka i wkręty
  • Kliny montażowe
  • Pianka montażowa
  • Taśma malarska
  • Ołówek
  • Miarka

MiarkaPierwsze trzy kroki w zakresie prawidłowego montażu drzwi wewnętrznych to: demontaż, przygotowanie otworu drzwiowego i założenie nowej ościeżnicy. Każdy etap należy wykonać ostrożnie i z zachowaniem bezpieczeństwa. Pierwszą czynnością staje się usunięcie starych drzwi z zawiasów. Potem należy się ostrożnie pozbyć listwy wykończeniowej będącej wokół ościeżnicy i wyciągnąć wszystkie gwoździe.

Czy trzeba wyjmować ościeżnicę przy montażu drzwi?

Można pominąć etap pozbycia się ościeżnicy przy montażu drzwi wewnętrznych, jeśli nowy model będzie do niej idealnie dopasowany. Aby tak się stało, trzeba wybrać produkt od firmy, która oferuje takie artykuły. Wstawianie drzwi do starych futryn pozwoli zaoszczędzić czas i zredukować koszty. Wybór dopasowanego modelu jest kluczowy, by uniknąć ewentualnych modyfikacji, w tym przycinania i frezowania. Ponadto przed podjęciem decyzji o wstawieniu drzwi do starej futryny należy zbadać jej stan. Musi być stabilna i pozbawiona poważnych deformacji. Jeśli obecna futryna nie wymaga malowania i lakierowania, warto wybrać wariant drzwi, który jest do niej dopasowany kolorem. Takie działanie także pozwoli na oszczędność czasu i pieniędzy.

Jak przebiega montaż nowej ościeżnicy?

Montaż ościeżnicy polega na jej umieszczeniu w otworze drzwiowym. Przy użyciu poziomicy należy się upewnić, że jest właściwie ustawiona pionowo i poziomo. Nie trzeba się obawiać o jej prawidłowe ustawienie, jeśli starannie się przygotuje pod nią otwór drzwiowy. On z kolei wymaga usunięcia wszelkich resztek po starej ościeżnicy. Czasem potrzeba też wyrównania krawędzi. Do ustabilizowania nowej ościeżnicy w otworze wykorzystuje się kliny montażowe, a przykręca się ją do ściany za pomocą wkrętów (zaczynając pracę od góry). Kolejny krok w montażu drzwi wewnętrznych wymaga zastosowania na nie oraz na ościeżnicę zawiasów.

Jak się mocuje zawiasy na drzwi i ościeżnicę?

drzwi wewnętrzne do starych futryn warszawaZawiasy standardowo montuje się w odległości około 20 cm od górnej i dolnej krawędzi drzwi. Jeśli wybrany model jest ciężki, masywny lub wysoki, zwiększa się ich ilość. Wtedy do montażu drzwi wewnętrznych zaleca się użycie trzeciego zawiasu z umiejscowieniem na środku. Warto zaznaczyć ich ustawienie z pomocą miary i ołówka. Ostatnie etapy montażu drzwi wewnętrznych to uszczelnienie i wykończenie. Pierwszy krok polega na wypełnieniu pianką szczeliny między ościeżnicą, a ścianą. Przy czym należy pamiętać o jej oszczędnym użyciu. Pianki dedykowane do montażu drzwi mają tendencję do rozszerzania się, przez co ich za duże wykorzystanie może spowodować deformację ościeżnicy lub wypłynięcie produktu. Po jej stwardnieniu wystarczy usunąć nadmiar i przystąpić do prac wykończeniowych.

Prace wykończeniowe przy montażu drzwi

Prace wykończeniowe to przede wszystkim założenie listwy przy pomocy kleju oraz klamki. Należy się upewnić, że drzwi się bezproblemowo otwierają i zamykają, a także nie ocierają o futrynę i podłogę. Jeśli będą wymagać regulacji, można ją wykonać dostosowując położenie zawiasów. Samodzielne wstawianie drzwi, które wymaga zakładania ościeżnicy może być wyzwaniem wymagającym poświęcenia sporej ilości wolnego czasu. Każdy etap, począwszy od dokładnego pomiaru i przygotowania otworu, przez frezowanie miejsc na zawiasy, aż po finalną regulację, wymaga skrupulatności i cierpliwości. Nawet niewielkie błędy mogą generować problemy ze swobodnym otwieraniem i zamykaniem się drzwi. Z tego względu, mimo że samodzielny montaż drzwi wewnętrznych jest zadaniem wykonalnym dla laików, to wymaga dużego zaangażowania i staranności, aby końcowy efekt był satysfakcjonujący.

Czy wstawianie drzwi do starych futryn się opłaca?

W wielu sytuacjach bardziej opłacalnym i praktycznym rozwiązaniem staje się montaż drzwi wewnętrznych do starych futryn. Należy jednak się upewnić, że jest ona w dobrym stanie technicznym. Takie rozwiązanie pozwoli przynieść nie tylko korzyści czasowe, ponieważ w wielu domach pomoże to zachować oryginalny styl wnętrza. Wstawianie drzwi bez wymiany ościeżnicy sprawdzi się dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na remont w domu. Brak konieczności usuwania starej futryny oznacza mniej kurzu i gruzu, co przyspiesza sprzątanie po zakończeniu prac.

Czy montaż drzwi do starej futryny wpłynie na ich własności?

Wstawianie drzwi do starych futryn nie wpływa na ich własności. Wystarczy wybrać polską firmę, która oferuje modele dedykowane dla istniejących ościeżnic. Wówczas bez problemu dobierze się dopasowane drzwi wewnętrzne, wyjściowe i antywłamaniowe. Warto się upewnić, że wybrana firma oferuje również ich wstawienie. W sytuacji, gdy samodzielny montaż drzwi wewnętrznych czy wyjściowych staje się zbyt dużym wyzwaniem dla laika, można skorzystać z pomocy fachowca