Samodzielna wymiana drzwi wewnętrznych to popularne rozwiązanie zarówno wśród zaprawionych majsterkowiczów, jak i osób, którym zależy na cięciu kosztów podczas prac remontowych lub wykończeniowych. Jednakże nim udamy się do marketu budowlanego lub kupimy skrzydła i ościeżnice w sklepie internetowym, niezbędne będzie wykonanie prawidłowego pomiaru. Profesjonalne podejście pozwoli nam uniknąć ewentualnych nieporozumień i opóźnienia finalizacji prac, a także zaoszczędzi niepotrzebnego stresu. Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne? O czym należy pamiętać? Zapraszamy do dzisiejszego wpisu!

Mierzenie drzwi wewnętrznych – co warto wiedzieć?

Trudno byłoby wykonać prawidłowy pomiar drzwi wewnętrznych, a następnie zrealizować ich montaż, bez znajomości podstawowych pojęć. Co warto wiedzieć? Zanim zaczniemy mówić o drzwiach, należy zastanowić się, co tak naprawdę mamy na myśli. W żargonie często określa się w ten sposób skrzydło będące w rzeczywistości zaledwie fragmentem konstrukcji. Obrotowe lub przesuwane, w zależności od rodzaju, zostaje umieszczone w ościeżnicy, zwanej futryną. W przeciwieństwie do ruchomego skrzydła jest ona statyczną ramą, która stanowi wykończenie otworu w ścianie. Solidna ościeżnica skutecznie uszczelnia i stabilizuje drzwi, pomagając utrzymać je w odpowiedniej pozycji. Składa się z belki górnej, zawiasowej i zamkowej, a w przypadku wariantu dwuskrzydłowego również ze słupka, opaski i progu. Bardzo często zarówno skrzydło, jak i ościeżnicę zakupimy razem w komplecie.

Zanim wybierzemy się na zakupy, niezbędne będzie uświadomienie sobie różnicy między skrzydłem a futryną. W kontakcie z obsługą warto sprecyzować, co dokładnie rozumiemy pod określeniem drzwi wewnętrznych na wymiar. Czy mamy na myśli otwór w murze, ościeżnicę, czy skrzydło? Znajomość podstawowych pojęć pozwoli uniknąć problemów we wzajemnej komunikacji i ułatwi dobranie rozwiązania na miarę indywidualnych potrzeb.

Jak zmierzyć drzwi?

miara drzwiJeśli nie mamy zainstalowanej futryny, to nasza uwaga powinna skoncentrować się na wykonaniu pomiaru otworu w murze oraz samego skrzydła. To proste zadanie, lecz o kilku rzeczach należy bezwzględnie pamiętać. Pomiar otworu drzwiowego zawsze trzeba wykonać w kilku miejscach, aby sprawdzić jego szerokość na całej powierzchni, co pozwoli dobrze dobrać opaskę ościeżnicy. Wysokość należy zmierzyć od podłogi, posadzki lub parkietu, aż do kąta znajdującego się na samej górze, natomiast szerokość – od jednego boku do drugiego. W obu przypadkach należy zapisać najmniejszy wymiar, to właśnie on będzie nas interesował. Kiedy poznamy już wysokość i szerokość drzwi wewnętrznych na wymiar, to nadeszła pora na pomiar grubości muru. Należy zmierzyć ją w przynajmniej trzech miejscach, zarówno z prawej, jak i lewej strony. W tym celu miarkę należy rozciągnąć od brzegów z uwzględnieniem przyszłej grubości wykończenia. Warto także zwrócić uwagę na piony ściany, które pomogą w wyborze pasującej do otworu ościeżnicy.

Drzwi wewnętrzne do starych futryn – jak zmierzyć?

Często nasze mieszkanie nie wymaga gruntownego remontu. Wystarczy nieco odmalować ściany i wymienić drzwi w futrynie, aby przywrócić znajomym kątom dawny blask. Jednakże również tutaj musimy pamiętać o pewnych, istotnych kwestiach. Jeśli chcemy założyć nowe drzwi wewnętrzne na stare futryny, to najpierw należy upewnić się, że ościeżnica nie wymaga wymiany. Jeśli straciła stabilność lub uległa wypaczeniu, to skrzydło nie będzie się na niej trzymało. W rezultacie drzwi wewnętrzne będą nie tylko trudne w montażu, ale także niepraktyczne, a w najgorszym razie mogą spaść i naruszyć przy tym strukturę muru. Należy także pamiętać o tym, że większość futryn jest dostosowana do przylgi przydrzwiowej. Jeśli zdecydujemy się na model drzwi bezprzylgowych, to istnieje ryzyko, że nie będą one pasowały.

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne na stare futryny? Pomiar wysokości należy wykonać od samej podłogi, aż do końca futryny. Natomiast szerokość mierzymy od jednego boku do drugiego, z wyłączeniem listew wykończeniowych. Najpopularniejsze wymiary otworów drzwiowych w Polsce wynoszą odpowiednio:

  • – wysokość – 206-207 cm
  • – szerokość – 710, 810 lub 010 mm

Dokonawszy pomiaru, pozostaje już tylko dobrać odpowiednie skrzydło drzwiowe. W przypadku kamienic i starej zabudowy rozmiary mogą się znacznie różnić od standardowych. W takim przypadku niezbędne będzie zamówienie drzwi wewnętrznych na wymiar. Możemy tego dokonać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. Warto zapoznać się z ofertami firm i marketów budowlanych, które dopilnują, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik.

Pomiar drzwi wewnętrznych – precyzja w każdym calu

Prawidłowy pomiar drzwi wewnętrznych umożliwia bezproblemowy montaż, zapobiegając uszkodzeniom paneli, otarciom i problemom z akustyką. Powstałe zniszczenia mogłyby nas słono kosztować i zmusić do przeprowadzenia kolejnego remontu. Jednakże wystarczy zapoznać się z najważniejszymi pojęciami i postępować według wytycznych, aby uzyskać pożądany efekt. Jeśli jednak nie czujemy się na tyle doświadczeni, aby podołać temu zadaniu, zwróćmy się o pomoc do profesjonalistów. Fachowcy dokładnie zmierzą wysokość i szerokość drzwi wewnętrznych i pomogą w wyborze najlepszych rozwiązań. Wsparcie ekspertów z firmy stolarskiej pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych błędów.