Aby drzwi zewnętrzne prawidłowo spełniały swoją funkcję, muszą być dobrze wyregulowane. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przed nadchodzącym okresem zimowym. Odpowiednio ustawione skrzydła zapewniają stuprocentowy komfort w ich użytkowaniu oraz przynoszą kilka korzyści, takich jak generowanie domowych oszczędności, np. na ilości zużytego opału. Systematyczna regulacja powinna być wykonywana w każdym domu. Tutaj jednak rodzi się pytanie – jak wyregulować drzwi zewnętrzne pod wymiar? Opowiemy o tym w dzisiejszym artykule..

Po czym poznać, że drzwi zewnętrzne wymagają regulacji?

drzwi zewnętrzne pod wymiar warszawaCzynników, po których można poznać, że drzwi wejściowe wymagają regulacji, jest kilka. Pierwszym z nich mogą być trudności z płynnym otwieraniem i zamykaniem, a dzieje się tak dlatego, że drzwi mogą ocierać o podłogę lub ościeżnice. Znacznie zmniejsza to komfort użytkowania skrzydeł oraz może skutkować zarysowaniami i otarciami paneli podłogowych lub glazury, co generuje dodatkowe koszta związane z ich naprawą lub wymianą. Kolejną kwestią, która może świadczyć o potrzebie regulacji drzwi zewnętrznych, są dźwięki, które są wydawane podczas zamykania lub otwierania. Trzaski, szuranie i stukanie mogą być spowodowane poluzowaniem zawiasów lub niewłaściwym dopasowaniem ościeżnicy do skrzydeł. O potrzebie regulacji mogą świadczyć też nierówności i dziury, które powstają na skutek wykrzywienia lub opadnięcia drzwi. Jeśli gołym okiem widać luki pomiędzy skrzydłami a ościeżnicą – wymagają one regulacji, gdyż ma to duży wpływ na izolację akustyczną, która ma ogromne znaczenie w przypadku drzwi wejściowych do mieszkania w bloku, oraz termiczną. Z tego powodu jest to szczególnie ważne w okresie zimowym. W momencie, w którym drzwi się nie domykają i zostawiają lukę, wiąże się to ze zwiększonymi kosztami ogrzewania. Ostatnią kwestią, która może wskazywać na konieczność regulacji, jest zaobserwowanie zwiększonej wilgotności w domu lub odczucie przeciągu.

Jak regulować drzwi wejściowe?

W każdym domu lub mieszkaniu prędzej lub później nadchodzi moment, w którym wymagana jest regulacja drzwi wejściowych. Czynność nie jest skomplikowana, w większości przypadków każdy, nawet z niewielkim doświadczeniem technicznym jest w stanie poradzić sobie z tym problemem bez potrzeby wzywania fachowca, co będzie wiązać się z dodatkowym wydatkiem. W internecie istnieje wiele poradników oraz filmów instruktażowych, które bardzo dokładnie pokazują, w jaki sposób przeprowadzić korektę drzwi zewnętrznych. Aby tego dokonać, nie trzeba również posiadać specjalistycznych narzędzi – wystarczy klucz imbusowy. Metoda regulacji zależy jednak od rodzaju zawiasów, które zostały zamontowane. Jak zatem je dzielimy?

drzwi zewnętrzne mazowieckie

Zawiasy do drzwi przylgowych

Drzwi przylgowe są aktualnie najbardziej powszechne. Ich budowa oznacza, iż skrzydło po zamknięciu zachodzi na ościeżnicę. W tym przypadku zawiasy są zawsze widoczne, co sprawia, iż łatwiej je wyregulować w porównaniu do drzwi bezprzylgowych. Jakie zatem stosuje się zawiasy i jak przeprowadzić ich korektę?

Zawiasy kołkowe

W tym przypadku wyżej położona śruba zawiasu górnego odpowiada za ustawienie skrzydła w prawo lub w lewo tak, aby nie było luzu po żadnej stronie ościeżnicy. Wkręt będący niżej zaś reguluje docisk drzwi do framugi. Śruba usytuowana w zawiasie dolnym pozwala podnieść lub obniżyć górną krawędź skrzydła.

Zawiasy puszkowe

Zawiasy puszkowe umieszczane są w specjalnie wyfrezowanym gnieździe, dzięki czemu istnieje możliwość regulacji drzwi zewnętrznych bez otwierania. Tutaj schemat wygląda tak samo, jak przy wariantach kołkowych – jedna ze śrub odpowiada za docisk skrzydła do ościeżnicy, druga za jego wysokość zaś trzecia za położenie po przekątnej.

Zawiasy do drzwi bezprzylgowych

W drzwiach przylgowych z reguły stosuje się zawiasy ukryte, które są niezauważalne po zamknięciu. Sprawia to, iż skrzydło perfekcyjnie łączy się z ościeżnicą, dzięki czemu całość zyskuje walory wizualne. Jest to rozwiązanie często stosowane w nowoczesnych projektach domów.

Zawiasy ukryte

W tym przypadku, w części drzwiowej zawiasów znajduje się regulacja szczelin bocznych. Przy użyciu klucza imbusowego dokonuje się korekty skrzydła w lewo lub w prawo. Zaś w strefie ościeżnicowej znajduje się dostęp do regulacji wysokości drzwi oraz docisku skrzydła do uszczelki, którą przeprowadza się zarówno śrubą położoną w zawiasie, jak i blaszce doczepowej.

Co zrobić, gdy samodzielna regulacja drzwi nie daje efektów?

Jak zostało to wspomniane wyżej, każdy rodzaj zawiasów wymaga innego sposobu regulacji. Wielu producentów zawiasów drzwiowych szuka coraz to bardziej innowacyjnych patentów na przeprowadzanie korekty skrzydła, przez co różne modele mogą wymagać odmiennych rozwiązań. W przypadku, w którym regulacja drzwi zewnętrznych na własną rękę jest zbyt trudna np. z powodu braku instrukcji lub poradników w Internecie dotyczących danego produktu, istnieją dwie opcje. Jest to skontaktowanie się z producentem w celu zasięgnięcia porady, lub skorzystanie z usług profesjonalistów.

Skąd mieć pewność, że drzwi wejściowe zostały dobrze wyregulowane?

Po przeprowadzonej samodzielnej korekcie stosuje się stary i sprawdzony sposób tzw. kartki. Jest to najlepsza metoda, aby sprawdzić, czy regulacja drzwi przebiegła prawidłowo. Wystarczy mieć pod ręką kartę A4, i spróbować włożyć ją pomiędzy drzwi a ościeżnicę oraz przesuwać ją do góry i w dół – jeśli jej wsunięcie jest niemożliwe, drzwi są ustawione perfekcyjnie.

Warto pamiętać o tym, aby regularnie przeprowadzać korektę drzwi wejściowych a po jej zakończeniu sprawdzać prawidłowość wprowadzonych zmian. Jest to kwestia niezbędna, aby skrzydło odpowiednio pełniło swoją funkcję. Przeprowadzenie regulacji na własną rękę umożliwia zaoszczędzenie funduszy, które zostałyby wydane na fachową pomoc. Prawidłowo ustawione skrzydło, to jednak nie tylko kwestia estetyki i komfortu użytkowania. Ma to ogromny wpływ również na utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu, zmniejszenie poziomu wilgotności, a co za tym idzie, niweluje powstawanie pleśni oraz pełni funkcję ochrony przed włamaniem.