Drzwi wejściowe są ważnym atrybutem każdego domu, gdyż zapowiadają to, czego możemy spodziewać się w środku. Warto wybrać model, który zrobi doskonałe wrażenie na gościach, jeszcze zanim przekroczą próg przytulnej przystani. Ponieważ najważniejszym celem jest zagwarantowanie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańcom, to przed zakupem warto wziąć pod uwagę istotne kryteria. Jakie drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego wybrać? W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Wskażemy parametry, którymi należy się kierować, poszukując odpowiednich drzwi zewnętrznych do domu. Zapraszamy!

Dlaczego wybór odpowiednich drzwi jest tak istotny?

O ile solidne szyby zapewniają nam okno na świat, o tyle wytrzymałe i mocne drzwi wejściowe do domu gwarantują doskonałą osłonę przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. Zapewniają skuteczną izolację termiczną, która jest niezbędna szczególnie w chłodnych miesiącach. Odpowiednia grubość drzwi zewnętrznych do domu gwarantuje komfort i zapobiega utracie ciepła. Stanowią one także świetną ochronę przed hałasem, dzięki czemu głośna muzyka u sąsiadów w sobotni wieczór i gwar z ruchliwej ulicy przestaną być uciążliwymi problemami. Wysokiej jakości drzwi wejściowe służą także do skutecznej ochrony przed włamaniami. Gospodarstwo domowe powinno być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie, a nasza własność prywatna jest doskonale strzeżona. Solidne drzwi zewnętrzne mogą stać się ogromną przeszkodą dla zuchwałego włamywacza i utrudnić mu przedostanie do środka przez niezbędną ilość czasu potrzebną do zawiadomienia służb.

Jakie parametry warto mieć na uwadze?

Obecnie możemy przebierać w wielu ofertach drzwi wejściowych do domów. Z tego powodu warto zapamiętać kilka, istotnych kryteriów, które są niezbędne do podjęcia korzystnej decyzji zakupowej. Zwrócenie uwagi na prezentowane parametry bardzo pomoże w wyborze solidnych, mocnych drzwi, które zapewnią bezpieczeństwo i poczucie komfortu wszystkim domownikom.

Termoizolacyjność

Istotną funkcją drzwi zewnętrznych jest zapewnienie domownikom komfortu termicznego. Odpowiednie drzwi zewnętrzne do domu to takie, które są zgodne ze specyficznymi wymaganiami termoizolacyjnymi. Według obowiązujących regulacji prawidłowy współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,3 W//(m²•K). Należy wybrać drzwi wejściowe, które są grube i mają wypełnienie w formie styropianu, pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Nie można zapomnieć także o solidnych uszczelkach – niezbędnym elemencie omawianych wyrobów. Odpowiednie drzwi zewnętrzne na wymiar trzeba także idealnie dopasować do ościeżnicy, dlatego należy zadbać o harmonijność tworzących je elementów.

drzwi wejściowe do domów

Izolacja akustyczna

Nikt nie lubi, gdy hałasy dobiegające z zewnątrz przeszkadzają w codziennych obowiązkach i zakłócają chwile relaksu. Idealnym rozwiązaniem będą drzwi wejściowe do domów charakteryzujące się odpowiednią izolacją akustyczną. Przed zakupem należy sprawdzić gwarantowany współczynnik Rw będący miarą izolacyjności dźwięków. Jeśli zależy Ci na ciszy, to warto zdecydować się na model drzwi o wysokiej wartości tego wskaźnika – im wyższy on jest, tym lepiej tłumi hałas płynący z otoczenia. Taki komfort zagwarantują wyroby o współczynniku Rw=30-35 dB.

Antywłamaniowość

Aby czuć się w pełni bezpiecznie w swoim salonie, warto zadbać o solidne drzwi zewnętrzne do domu, które będą chroniły wnętrze przed niechcianymi odwiedzinami. Na rynku są dostępne wyroby gwarantujące poczucie komfortu i prywatności dla całej rodziny. W tym celu należy wybrać drzwi pełne należące do 3 lub 4 klasy antywłamaniowości. Oznaczenie to informuje, że przez przynajmniej 20 minut zapewnią one ochronę przed wtargnięciem do środka osoby wyposażonej w specjalistyczne narzędzia. Najlepsze będą tutaj drzwi z certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Podczas próby włamania wbudowane, stalowe pręty obracają się, uniemożliwiając przedostanie się w głąb domu. Profesjonalne wzmocnienie w formie dwóch arkuszów blachy sprawia, że bardzo trudne staje się wycięcie w drzwiach wejściowych jakichkolwiek otworów. Dodatkowe, specjalne bolce antywłamaniowe zapobiegają ich wyważeniu.

Estetyka

Atrakcyjne wizualnie drzwi wejściowe do domów stanowią doskonałą wizytówkę dla każdego budynku. Ogromna liczba wariantów i opcji do wyboru sprawia, że można przebierać w ofertach i wybrać wejście, które będzie świetnie współgrało z fasadą i otoczeniem. Warto wziąć pod uwagę własne upodobania estetyczne. Osoby ceniące nowoczesną stylistykę powinny zainteresować się drzwiami zewnętrznymi do domu z panelami aluminiowymi. Model ten jest dostępny w wielu intrygujących wzorach, które przykują uwagę otoczenia. Kolor takich drzwi można wybrać z palety RAL, dzięki czemu idealnie dobierzesz je do innych detali budynku i wyglądu posesji.

Materiały wykonania

Wybierając odpowiednie drzwi wejściowe na wymiar, nie sposób pominąć materiału, z którego zostały one wykonane. Każde tworzywo ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego przed decyzją zakupową warto uważnie im się przyjrzeć.

  • drewno
  • To najpopularniejszy model drzwi zewnętrznych do domu w Warszawie i całej Polsce. Są wytwarzane głównie z drewna iglastego pochodzącego od sosen, świerków lub drewna iglastego pozyskiwanego z dębów i mahoniu. Takie drzwi charakteryzują się imponującą wytrzymałością i są gwarancją satysfakcjonującej izolacji termicznej. Do minusów można zaliczyć fakt, że zupełnie nie chronią przed płomieniami np. powstałymi na skutek pożaru.

  • PCV (PVC)
  • Takie drzwi są produkowane z polichlorku winylu nieco przypominającego plastik. Tworzywo sztuczne jest dodatkowo wzmacniane, dzięki czemu zapewnia doskonałą izolację cieplną i akustyczną. Do zalet wyrobu można także zaliczyć niski koszt zakupu i łatwość czyszczenia. Jednakże drzwi zewnętrzne wykonane z PCV niezbyt dobrze chronią przed włamaniami ze względu na niską stabilność i labilność.

  • metal
  • Metal jest gwarancją imponującej odporności na uszkodzenia i posiada wysokie parametry antywłamaniowe oraz ognioodporne. W ofercie znajdują się zarówno warianty stalowe, jak i aluminiowe, które są wypełniane tworzywem poliuretanowym, styropianem lub wełną mineralną. Zapewniają natomiast mniejszą ochronę przed czynnikami termicznymi niż tradycyjne drzwi drewniane.

Drzwi zewnętrzne do domu – ocean możliwości

W gąszczu ofert wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych do domu może nastręczać wielu problemów. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę uniwersalne kryteria, które znacznie ułatwią podjęcie właściwej decyzji. Nieodłącznym elementem każdego, gwarantującego mieszkańcom odpowiedni komfort budynku, są mocne i stabilne drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego. Jakie wybrać? Należy zwrócić uwagę na takie parametry jak termoizolacyjność, izolacja akustyczna, antywłamaniowość, estetyka i materiał wykonania. To ponadczasowe czynniki determinujące wytrzymałe, wysokiej jakości wyroby, które będą dumnie reprezentować Twój dom na tle osiedlowego krajobrazu.