Drzwi antywłamaniowe są powszechnym elementem wyposażenia każdego domu. Odpowiednio dobrane pozwalają spać spokojnie i nie martwić się ryzykiem włamania. Ma to szczególne znaczenie zarówno w bloku, jak i w budynku jednorodzinnym. Bezpieczeństwo swoje oraz bliskich to podstawa do komfortowego życia, więc nie warto na tym oszczędzać. Tutaj nasuwa się jednak pytanie – jakie wybrać drzwi wejściowe antywłamaniowe? Czym poszczególne modele różnią się od siebie i na co zwrócić uwagę? O tym w dzisiejszym artykule.

Jak i z czego zbudowane są drzwi antywłamaniowe?

drzwi antywłamaniowe warszawa z montażem Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe charakteryzują się inną konstrukcją, aniżeli zwykłe skrzydła wejściowe. Poprzez liczne wzmocnienia mogą one pełnić swoje funkcje. Konstrukcja drzwi zewnętrznych antywłamaniowych polega na zastosowaniu rozwiązań utrudniających ich wyważenie lub zniszczenie. Najczęściej skrzydło jest stalowe, lub dwustronnie obite blachą. Pomiędzy warstwami wierzchnimi zazwyczaj drzwi posiadają stalowe pręty ułożone w kratownice. Druty o wysokiej wytrzymałości chronią skrzydła przed wycięciem otworu. Wszystko to sprawia, że drzwi antywłamaniowe mogą pełnić należycie swoją funkcję. Wieloryglowy zamek niweluje ryzyko wyważenia czy otwarcia wytrychem. Niekiedy zaawansowane modele skrzydeł posiadają także połączenia pomiędzy ryglami a alarmem domowym – dzięki czemu próba sforsowania zamka przez włamywaczy skończy się włączeniem czujnika i przyjazdem służb.

Klasy drzwi antywłamaniowych

Drzwi wejściowe do domu pełniące funkcję antywłamaniową dzielą się na kilka klas. Niegdyś w Polsce obowiązywały 3 podkategorie – A, B oraz C. Gdy Polska wstąpiła w szeregi Unii Europejskiej, to się jednak zmieniło. Przyjęliśmy normy, które obowiązują w Europie. Aktualnie widnieje 6 klas:

  • RC1 – drzwi wejściowe do domu tej klasy zapewniają tylko i wyłącznie podstawową ochronę przed potencjalnym włamaniem. Stanowią protekcję w przypadku zastosowania siły fizycznej, a sforsowanie ich zajmie około 3 minut za pomocą kopnięć lub wyważania barkiem
  • RC2 – skrzydła wejściowe o podwyższonej ochronie antywłamaniowej. Sforsowanie ich może odbyć się za pomocą drobnych narzędzi np. śrubokręta w połączeniu z siłą fizyczną w czasie nieco dłuższym niż 3 minuty
  • RC3 – drzwi zewnętrzne antywłamaniowe o średnim stopniu ochrony. Do ich sforsowania niezbędne są większe narzędzia, takie jak łom, siekiera czy wiertarka. Mogą stawiać opór przed włamaniem powyżej 5 minut, co stanowi czas, podczas którego sąsiedzi mogą mieć czas na interwencję lub wezwanie odpowiednich służb. Warto tutaj wspomnieć, że większe narzędzia generują większy hałas – co zwiększa szansę na zaalarmowanie okolicznych mieszkańców
  • RC4 – sforsowanie drzwi o tej klasie antywłamaniowej również wymaga większych, specjalistycznych narzędzi. Przy ich użyciu włamywacz będzie w stanie je sforsować dopiero w czasie dłuższym niż 10 minut.
    RC5 – drzwi antywłamaniowe oznakowane klasą piątą mogą wytrzymać nawet 15-minutowe forsowanie. Doświadczony włamywacz posiadający liczne elektronarzędzia, takie jak wiertarka czy szlifierka nie będzie w stanie pokonać ich w czasie krótszym.
    RC6 – jest to najwyższa możliwa klasa oznaczeń drzwi antywłamaniowych. Forsowanie zajmie co najmniej 20 minut, w przypadku sporego doświadczenia włamywacza oraz użycia ciężkich sprzętów. Warto napomnieć, że skrzydła oznaczone klasami RC5 i RC6 są wykorzystywane w sejfach oraz pomieszczeniach, w których magazynowane są rzeczy wartościowe lub dokumentacje poufne. Do domów i mieszkań zazwyczaj stosuje się drzwi antywłamaniowe kategorii RC4.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi antywłamaniowych?

Drzwi wejściowe pełnePrzed zakupem drzwi antywłamaniowych z montażem wykonywanym przez profesjonalistów, należy zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami. Przede wszystkim należy przywiązać dużą wagę do rodzaju oraz ilości zainstalowanych zamków. Skrzydła te mają pełnić funkcję protekcyjną przed potencjalnymi włamywaczami i nieproszonymi gośćmi. Zamki antywłamaniowe, czyli wieloryglowe skutecznie chronią przed wyważeniem drzwi. Im więcej rygli – tym mniejsze ryzyko sforsowania. Ogromne znaczenie mają także prawidłowo zamontowane ościeżnice. Ma to szczególną wartość w przypadku, gdy drzwi antywłamaniowe mają bez zarzutu pełnić swoje funkcje. Sama ościeżnica powinna być stalowa i starannie przymocowana do ściany. Ogromną wagę należy przywiązać także do wyżej opisanej konstrukcji drzwi antywłamaniowych.

Wykonanie z trudnych do sforsowania materiałów i zastosowanie wewnętrznych zabezpieczeń, takich jak stalowe pręty uniemożliwia włamywaczom pokonanie skrzydła. To właśnie budowa drzwi wejściowych antywłamaniowych przekłada się na klasę, a najbardziej polecaną w miejscach potencjalnego ryzyka jest RC4. Ostatnim podpunktem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze skrzydła, jest estetyka. Drzwi są jednym z elementów aranżacyjnych domu, dlatego w połączeniu z resztą wystroju muszą tworzyć spójną całość. Niekiedy właśnie z pobudek estetycznych ludzie decydują się na drzwi antywłamaniowe z przeszkleniem. Wówczas stosowane jest grube szkło, które jest bardzo trudne do sforsowania. Często wybierane są także modele wykończone okleiną lub tapicerką. Wybór skrzydeł antywłamaniowych jest ogromny, dlatego każdy będzie w stanie wybrać drzwi, które będą nie tylko zapewniać bezpieczeństwo domownikom, ale także stanowić atrakcyjny element wystroju.

Dobry wybór drzwi zewnętrznych antywłamaniowych to kluczowa kwestia dla poczucia bezpieczeństwa we własnym domu. Wysokiej klasy skrzydła, które nie są do sforsowania w mniej niż 15 minut, są skuteczną ochroną nawet w przypadku, gdy dom stoi pusty. Przy użyciu ciężkich narzędzi w kwadrans złodzieje mają dużą szansę na wpadkę i zaalarmowanie sąsiadów, którzy szybką interwencją w postaci telefonu po służby mogą udaremnić próbę włamania. Na środkach bezpieczeństwa nie warto jest oszczędzać, należy wybrać sprawdzone drzwi antywłamaniowe, które będą w stanie w stu procentach pełnić swoją funkcję ochronną. Spokojny sen domowników i brak troski o to co się dzieje w domu podczas wyjazdów na wakacje to podstawa dobrego samopoczucia. Aby majątek był bezpieczny, należy jedynie dokonać dobrego wyboru drzwi antywłamaniowych.