Nawet odpowiednio konserwowane drzwi drewniane ulegają zużyciu pod wpływem czasu. W zależności od stopnia zniszczeń niezbędna będzie ich renowacja lub wymiana na nowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku drzwi zewnętrznych do domu, które ze względu na duże natężenie ruchu, mogą być bardziej podatne na uszkodzenia. Oczywiście nie można przy tym zapomnieć również o starej futrynie. Jednakże w przeciwieństwie do drzwi, ościeżnicy często nie trzeba wymieniać – wystarczy ją odświeżyć i pomalować. Jak odnowić stare futryny drewniane? Jakie narzędzia i preparaty będą potrzebne? W dzisiejszym wpisie omówimy kroki, które należy podjąć, aby przywrócić ramom dawny blask. Zapraszamy!

Dlaczego warto i jak przygotować się do odnawiania futryn?

Odnawianie starych futryn jest zwykle o wiele szybsze i bardziej opłacalne finansowo niż ich wymiana. Takie rozwiązanie nie wymaga wyłamywania starych ościeżnic, zakupu nowych ram oraz ich montażu. Podczas renowacji zużywa się również znacznie mniej materiałów i nie są przy tym potrzebne dodatkowe prace remontowe, takie jak naprawa ścian i tynkowanie. Dzięki temu można zachować unikalny i spójny wygląd ram bez ingerencji w konstrukcję budynku, co jest istotne szczególnie w przypadku obiektów o znaczeniu historycznym. Na odnowienie starych futryn często decydują się osoby mieszkające w kamienicach i ceniące klimat tradycyjnych wnętrz, które pragną podkreślić oryginalny charakter pomieszczeń z zachowaniem historycznych detali. W rezultacie wzrasta również wartość nieruchomości.

Jednakże nie wszystkie ościeżnice nadają się do renowacji. Na co warto zwrócić uwagę? Jak przygotować się do odnowienia starych futryn?

  • Na samym początku zawsze należy uważnie obejrzeć ramy pod kątem potencjalnych zniszczeń. Jeśli drewno gnije, uległo znacznemu uszkodzeniu lub, co gorsza, zalęgły się w nim korniki, to zamiast renowacji często niezbędna będzie ich wymiana.
  • Czasami nie uratujemy również futryn do drzwi zewnętrznych. W przeciwieństwie do nowych modeli stare ościeżnice mogą nie spełniać współczesnych wymagań dotyczących energooszczędności. Szczelność stolarki otworowej jest istotna również wtedy, gdy chcemy zamontować drzwi antywłamaniowe. Wówczas warto zastanowić się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem nie byłaby jednak nowa futryna.
  • Jeśli po obejrzeniu ramy zauważymy ubytki i głębokie zarysowania na jej powierzchni, to przed przystąpieniem do renowacji, trzeba dokładnie wypełnić wgłębienia szpachlą do drewna.
  • Warto zwrócić również uwagę na to, czym pomalowano stare futryny. Bardzo często jest to farba olejno-ftalowa do drewna. W takim razie, aby bezpiecznie usunąć warstwę, należy użyć opalarki lub przeznaczonych do tego preparatów.
  • Niezależnie od tego czy ościeżnice zabezpieczono powłoką, zawsze należy je wyszlifować np. ręcznie lub za pomocą szlifierki.
  • Na samym końcu warto zastanowić się nad wrażeniem wizualnym, jakie chcemy osiągnąć. Przykładowo, błyszczące wykończenie unaoczni starodawny klimat klasycznych wnętrz, natomiast matowe doda pomieszczeniu elegancji i wyrafinowania.

Czego potrzebujesz do odnowienia starych futryn drewnianych?

Profesjonalne odnawianie starych futryn z drewna wymaga użycia specjalnych preparatów i narzędzi. Dzięki takiemu podejściu nie tylko przywrócimy ościeżnicy dawny wygląd, ale również osiągniemy długotrwały efekt. Jak odnowić stare futryny drewniane? Jakie są popularne środki do wykończenia powierzchni?

  • Emalie – na rynku znajdziemy specjalne emalie olejno-ftalowe lub akrylowe, które zabezpieczają futryny przed uszkodzeniami, ścieraniem i wpływem czynników atmosferycznych. Tworzą na powierzchni trwałą powłokę, a bogaty wybór odcieni umożliwia dobranie odpowiedniego koloru do indywidualnych upodobań i aranżacji wnętrza.
  • Lakier lub lakierobejca – lakier nadaje połysk i chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Natomiast lakierobejca łączy funkcję bejcy i lakieru, dzięki czemu można nią jednocześnie koloryzować i chronić powierzchnię.
  • Oleje do drewna – olejowanie to naturalny sposób na zabezpieczenie drewna. Nadaje futrynie elegancki wygląd i potęguje głębię koloru, równocześnie zapewniając dobrą ochronę przed wilgocią. Po olejowaniu często nie trzeba już nakładać innych warstw.
  • Woski do drewna – ta tradycyjna metoda wykończeniowa nie tylko chroni futrynę przed zabrudzeniem, ale również nadaje jej przyjemną w dotyku, satynową powierzchnię. Jednakże należy pamiętać o tym, że wosku nigdy nie wolno łączyć z lakierem.

Poza specjalistycznymi środkami do wykończenia drewna do przeprowadzenia renowacji starych futryn niezbędne będą również inne preparaty i narzędzia, takie jak:

  • Masa szpachlowa do drewna – to specjalna pasta, która służy do uzupełniania ubytków i rys w drewnianych ramach. Po nałożeniu szpachli, powierzchnia jest szlifowana na gładko;
  • Papier ścierny – w przypadku drewna najlepiej sięgnąć po papier ścierny o średnim ziarnie. Do szlifowania starych futryn najlepszym wyborem będzie taki o ziarnistości od 120 do 130;
  • Szlifierka elektryczna – to urządzenie jest konieczne, gdy nie chcemy szlifować ramy ręcznie za pomocą papieru ściernego. Warto rozważyć jej użycie w przypadku futryn o dużej powierzchni;
  • Opalarka – służy do usuwania starej powłoki z farby olejno-ftalowej. Pod wpływem gorąca zniszczona warstwa kurczy się, dzięki czemu można ją łatwo zdjąć;
  • Szpachelka;
  • Płaski pędzel z miękkim włosiem;
  • Wałek malarski gąbkowy;
  • Cyklina do zdejmowania starych warstw;
  • Taśma i folia malarska.

Jak odnowić stare futryny drewniane?

Zapatrzywszy się we wszystkie potrzebne preparaty i narzędzia, można przystąpić do działania. Jak odnowić stare futryny drewniane? Najpierw należy przygotować podłoże, a następnie usunąć stare powłoki i wyszlifować powierzchnię. Na samym końcu maluje się ościeżnicę specjalną emalią. Oto dokładna instrukcja, która uwzględnia cały proces renowacji.

Zabezpieczenie podłoża

Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować ościeżnicę do renowacji. W tym celu najpierw wyjmuje się drzwi z ramy, a następnie zabezpiecza metalowe elementy przed zabrudzeniem za pomocą taśmy malarskiej. Kolejnym krokiem jest wyłożenie podłogi folią oraz dokładne oczyszczenie ościeżnicy z kurzu, pyłu czy brudu.

Usuwanie starych powłok

Następnie należy zdjąć stare powłoki farby olejno-ftalowej lub lakieru z powierzchni futryny. Najlepiej użyć do tego opalarki. Na skutek ogrzewania powłoka zacznie się kurczyć, co pozwoli na dokładne usunięcie jej szpachelką lub cykliną. Korzystając z opalarki, należy trzymać ją w odpowiedniej odległości od powierzchni, aby nie uszkodzić drewna. Ewentualnie można spróbować usunąć warstwę specjalnymi środkami chemicznymi.

Szlifowanie powierzchni futryny

Po zdjęciu starej powłoki z farby, należy starannie wyszlifować futrynę na całej powierzchni. Możemy do tego użyć szlifierki lub papieru ściernego, pamiętając o tym, że na samym początku używa się papieru o większej gradacji, a dopiero potem takiego o drobniejszych ziarnach. Szlifowanie umożliwia dokładne usunięcie resztek starej warstwy i wygładzenie powierzchni pod nałożenie nowej powłoki.

Wypełnianie ubytków szpachlą do drewna

Jeśli futryna ma ubytki i zarysowania, niezbędne będzie wypełnienie nierówności za pomocą specjalnej szpachli do drewna. Następnie powierzchnię należy ponownie przeszlifować na gładko, a potem umyć i odpylić. Przygotowana do malowania rama musi być sucha, czysta i gładka, gwarantując trwałość nowej powłoki.

Malowanie starych futryn drewnianych

 drzwi zewnętrzne mazowieckiePo usunięciu starych powłok i wyszlifowaniu można przystąpić do malowania. W zależności od preferencji ramę maluje się emalią, lakierobejcą lub innym preparatem do wykańczania futryn drewnianych. Należy zadbać o to, aby temperatura otoczenia nie przekraczała 10°C, a wilgotność powietrza – 80%. Nową warstwę nakłada się za pomocą pędzla z miękkim włosiem i wałka malarskiego gąbkowego. Następnie należy pozostawić wszystko do wyschnięcia. Po upływie czasu podanego przez producenta można nanieść kolejną powłokę preparatu.

Odnawianie starych futryn drewnianych – oszczędność, styl i wieloletnia trwałość

Odnowienie starych, drewnianych futryn to doskonały sposób na przywrócenie im dawnego blasku, a jednocześnie uniknięcie kosztownej wymiany. Proces renowacji, choć wymaga precyzji, pozwala zachować oryginalny charakter wnętrza, szczególnie w budynkach historycznych czy mieszkaniach o tradycyjnym wystroju. W ten sposób można także dopasować estetykę ram do stylu pomieszczenia, nadając mu wyjątkowy klimat. Wybór odpowiednich środków, takich jak emalie, lakiery czy oleje skutecznie zabezpieczy drewno przed uszkodzeniem, idealnie podkreślając przy tym jego naturalne piękno. Dzięki temu poza poprawieniem wyglądu ościeżnicy, można także podnieść wartość całej nieruchomości oraz zwiększyć jej atrakcyjność w oczach potencjalnych nabywców i najemców.