Po generalnym remoncie domu lub mieszkania nadchodzi moment wyboru elementów wystroju oraz drzwi wewnętrznych. Muszą one tworzyć w połączeniu z resztą wyposażenia pomieszczenia spójną całość, dlatego należy podjąć dobrą decyzję. Rynek aż ugina się pod ciężarem różnorodnych modeli skrzydeł – przesuwnych, harmonijkowych, składanych. Jednak jednym z częściej padających pytań jest – co wybrać, drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? W dzisiejszym artykule wymienimy cechy, zalety i wady obydwóch modeli skrzydeł oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych do starych futryn.

Drzwi przylgowe

Modele przylgowe są najpopularniejszym rodzajem drzwi, spotykanym w całej Polsce. Jeszcze zaledwie kilka lat temu były prawie jedyną występującą podkategorią na rynku. Aktualnie pojawiają się zazwyczaj w stylach wystroju typu retro. Drzwiami przylgowymi nazywa się skrzydło, które w momencie zamknięcia częściowo nachodzi na ościeżnicę. Zatem nie ma tutaj jednolitej płaszczyzny, a mianowicie kontrastuje dość spory uskok między powierzchniami. W zamian oferują jednak bardzo dobrą izolację akustyczną, dzięki swojej konstrukcji.

Jakie są wady i zalety drzwi przylgowych?

Zalety

Drzwi przylgowe wewnętrzne na wymiar mają szerokie zastosowanie ze względu na klasyczny wygląd, pasujący do wszelkich aranżacji w stylu klasycznym. Charakteryzują się niską ceną w stosunku do skrzydeł bezprzylgowych, dodatkowo oferując ogromny wybór wzorów i kolorów. Wiele firm proponuje produkcję przylgowych drzwi wewnętrznych na zamówienie, dzięki czemu można dopasować je do konkretnych potrzeb. Dodatkową zaletą jest brak wystającego zamka, który chowa się pod przylgą.

Wady

drzwi wewnętrzne do starych futryn warszawaDo wad drzwi przylgowych bez dwóch zdań można zaliczyć widoczne zawiasy. Co prawda istnieje możliwość dopasowania ich pod panujący styl aranżacyjny, aczkolwiek w większości przypadków nie pasują do reszty wystroju. Skrzydła z felcem cechuje także pospolity wygląd, który nie pasuje do nowoczesnego stylu wnętrz.

Drzwi bezprzylgowe

Są one dość młodym wariantem na rynku, który szybko się zadomowił, wpasowując się idealnie w nowoczesne trendy. Drzwi bezprzylgowe – co to znaczy? Cechą charakterystyczną modeli bezfelcowych jest fakt, że skrzydło nie ma widocznych zawiasów po zamknięciu, dzięki czemu drzwi bezprzylgowe z ościeżnicą tworzą płaską całość. Upraszczając – skrzydło w pełni chowa się w futrynie, dając wysoce estetyczny efekt. Drzwi bezprzylgowe wykorzystywane są w wielu stylach – nowoczesnym, industrialnym czy minimalnym. Pasują do większości wnętrz, oprócz tych klasycznych. Co jest wadą, a co zaletą modeli bezfelcowych?

Zalety

Bez dwóch zdań, zaletą drzwi wewnętrznych bezprzylgowych jest wysoki poziom estetyki. Wszystko dzięki temu, że tworzą jednolitą powierzchnię z ościeżnicą, przy tym ukrywając zawiasy. Pasują do wszelkich nowoczesnych styli – boho, minimalistycznego czy nawet industrialnego. Daje to ogromne możliwości pod względem aranżacyjnym. Coraz więcej deweloperów czy prywatnych właścicieli domów decyduje się na skorzystanie z walorów drzwi bezprzylgowych. Ostatnim bardzo dużym plusem jest fakt, że skrzydła bezfelcowe znacznie powiększają wnętrze pod względem optycznym.

Wady 

No wad zaliczyć można cenę drzwi wewnętrznych bezprzylgowych. Z racji wysokiego poziomu estetyki, które oferują, koszt zakupu będzie nieco większy niż w przypadku modeli z felcem. Samodzielny montaż jest o wiele trudniejszy, gdyż instalacja skrzydła bezprzylgowego jest bardziej wymagająca technicznie – ktoś kto nie miał w życiu do czynienia z zakładaniem drzwi, powinien skorzystać z usług profesjonalistów. Podczas montażu drzwi bezfelcowych trzeba wykazać się zarówno doświadczeniem, jak i wysoką precyzją.

Jakie drzwi będą odpowiednie?

Kiedy wybrać drzwi przylgowe, a kiedy bezprzylgowe? Wszystko zależy od gustu oraz panującego stylu aranżacyjnego. Warianty bezfelcowe bez dwóch zdań są lepszym wyborem, w przypadku nowoczesnego stylu wnętrza.
Dlaczego? Ponieważ świetnie wkomponują się w wystrój nowo wybudowanych mieszkań czy domów. Cechuje je jednak znacznie wyższa cena – a same skrzydła bezprzylgowe oferują jedynie bardziej estetyczny wygląd w porównaniu do tradycyjnych modeli. Z tego względu w przypadku chęci urządzenia domu w klasycznym stylu, modele bezfelcowe to zbędny wydatek. Drzwi wewnętrzne przylgowe doskonale pasują do klasycznego stylu aranżacyjnego, z tego względu są częściej wybierane. Niższa cena, w połączeniu z szerokim wyborem wzorów i możliwością kupna skrzydła na wymiar daje spore możliwości personalizacji do konkretnych potrzeb. Zatem wybór powinien być kierowany głównie gustem, stylem aranżacyjnym oraz budżetem.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – wybór zależy od preferencji

Przed zdecydowaniem się na wybór konkretnego modelu drzwi wewnętrznych na zamówienie powinno się rozważyć kilka kluczowych aspektów. Jeśli wnętrze ma być urządzone w klasycznym stylu retro, skrzydła bezprzylgowe nie tylko nie będą pasować, ale także wiązać się z przepłaceniem. Oferują one wysoce estetyczny wygląd, zwłaszcza w przypadku modeli z ukrytymi zawiasami, jednak ich koszt jest znacznie większy. Przed zapadnięciem decyzji należy także wiedzieć, czy wstawieniem drzwi mają się zająć fachowcy, czy będzie to instalacja na własną rękę. W przypadku drugiej opcji dużo łatwiejszym wyborem będą drzwi wewnętrzne przylgowe. Skrzydła to integralny element całego domu, dlatego trzeba wziąć pod uwagę wszelkie możliwe aspekty. Wzór i kolor muszą doskonale łączyć się z resztą wystroju, zapewniając przy tym stuprocentową funkcjonalność. Drzwi bezprzylgowe mają swoje unikalne cechy. Dzięki brakowi przylgi są subtelniejsze i dodają lekkości pomieszczeniu. Jednak warto pamiętać, że są one mniej skuteczne w izolacji termicznej i akustycznej, co jest dość istotne.

Przy projektowaniu wnętrz i wyborze drzwi warto wziąć pod uwagę estetykę, funkcjonalność oraz budżet. Niezależnie od decyzji, ważne jest, aby drzwi były solidnie wykonane i spełniały normy bezpieczeństwa. Dzięki temu skrzydła zapewniają wieloletnią eksploatację, tworząc integralny element całego wystroju.